Araba alıp rent a car şirketlerine vermek

Araba alıp rent a car şirketlerine kiraya vererek kazanç sağlamayı düşünüyor olabilirsiniz. Böylece aracın kaskosu, vergileri ve bakımları rent a car şirketi tarafından yapılırken aylık olarak da bir kazancınız olabilir. Bu aracınızı rent a car şirketine kiralamanın olumlu taraflarındandır.

Rent a car şirketine araç kiralamak bazı riskleri de  beraberinde getirecektir.  Aracın kaza geçirip değerinin düşme riski olacaktır. Aracın ayda en az 20 gün kiralandığını düşünecek olursak yılda 240 gün eder. Bu da aracın gerek km’si, gerekse kullanım maliyeti açısından oldukça yüksek rakamlar oluşturacaktır. Kullanıcıların dikkatli kullanmamaları ve küçük hasarlı kazalar yapmaları durumunda ise arabanın parçalarının değişim ihtimali yüksek olacaktır. Böylelikle aracı satmak istediğiniz zaman satış fiyatının oldukça düşük olma ihtimalini beraberinde getirecektir. Aracınızın rent a car tarafından kiraya verilip çalınma ihtimali de bir başka risktir.

Aracı kiralarken rent a car şirketinde kullanılacak araç kasko maliyeti oldukça yüksek olacaktır. İlk etapta bunu da değerlendirmeniz gereklidir. Zaten genellikle küçük rent a car şirketleri bu kaskoyu yaptırmak istememektedirler. Rent a car şirketiyle aranızda bir kiralama sözleşmesi olmasına rağmen ruhsatta sizin isminiz olacağı için herhangi bir ölümcül kaza durumunda sorumluluğunuz olacaktır. Firma ile yaptığınız sözleşmenin içeriği ne olursa olsun aracınızı kullanan bir kişinin ölümüne sebep olduğu durumlarda tarafların açabileceği tazminat davasından sorumlu olursunuz.

Dava sonucunda istenilen tazminat miktarını ödemek durumunda kalırsınız. Bu duruma ruhsatta sizin adınız olduğu için “kusursuz sorumluluk” ilkesi gereği büyük bir sorumluluk altında olursunuz.Ancak sizde başka bir dava açarak rent a car şirketinden ödediğiniz tutarı tahsil etme yoluna gidebilirsiniz. Bunun içinde zamanınız ve dava açmaya ayıracağınız bir miktar paranız olmalıdır. Tabi ki  bahsettiğimiz durum işlerin hukuka uygun bir şekilde ilerlediğini düşünecek olursak gerçekleşecektir. Bir de işin içerisine hukuk dışı kan parası gibi yöntemler girerse aracınızı kiralayarak kazanacağınız miktar için alacağınız risk çok fazla olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz riskli durumları çok iyi değerlendirerek aracınızı rent a car şirketine kiraya vermenizi, kiraya vereceğiniz şirketi çok iyi araştırmanızı , kazanç ve oluşacak maliyet durumlarını çok iyi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir