İL il teşvik PAKETİ

Sektörel ve bölgesel yeni teşvik paketi netleşti. Türkiye’nin üretim merkezleri belirlendi. Finans ve ağır sanayi için İstanbul, savunma sanayi için Ankara adres gösterildi..

Küresel krizle boğuşan reel sektörün aylardır beklediği sektörel, bölgesel ve proje bazlı teşvikler netleşti. Sanayi Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından netleştirilen pakete göre, her şehrin ayrı teşviki olacak. Buna göre, Kütahya’da seramik teşvik edilirken Karaman’da bisküvi üretimine destek verilecek. İstihdam ve ihracat odaklı, proje bazlı çalışan yerli-yabancı firmalara da 500 milyon doların üzerindeki yatırımlar için özel bir teşvik paketi uygulanacak.

Mevcut, 49 ili kapsayan 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın süresi 1 Ocak 2009’da sona erdi. Sanayi Bakanlığı, krizle birlikte teşvik paketini revize etti. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik yasasının 20’sine kadar tamamlanacağını belirtirken, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de “Türkiye teşviksiz kalmaz” açıklaması yaptı.

500 milyon dolarlık yatırıma tam destek

İstihdam ve ihracat odaklı, proje bazlı çalışan yerli-yabancı firmalara da 500 milyon doların üzerindeki yatırımlar için özel bir teşvik paketi uygulanması öngörülüyor. Yan sanayi oluşturan, büyük çaplı istihdam sağlayan otomotiv, tekstil gibi sektörlere ucuz enerji, düşük Kurumlar Vergisi uygulanacak. KOBİ’ler başta olmak üzere üretim yapan, istihdam yaratan firmalara başta enerji olmak üzere girdi maliyetinin bir bölümünü devlet üstlenecek. Tüzel kişilerin yatırımlarında vergide kolaylık sağlanacak. Ancak, IMF’nin ikna edilmesi gerekiyor.

Turizm yatırımı Antalya’ya

* İSTANBUL: Tekstil, finans, gemi inşa sanayi, ağır sanayi

* BURSA, KOCAELİ, SAKARYA, AKSARAY: Otomotiv, yansanayi

* KONYA, KARAMAN: Tarım, gıda

* ANKARA: Elektronik, tekstil, savunma san.

* KOCAELİ: Kimya

* İZMİR: Kimya, tekstil

* MARDİN: Çimento

* ANTALYA: Turizm

* KAYSERİ: Mobilya

* MANİSA: Radyo, TV imalatı

* DENİZLİ: Tekstil

Hazal Ateş/Sabah

Kategori:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir