Zam Almanın Püf Noktaları

Zam almak istiyorsunuz fakat konunun üzerine gidemiyor konuşamıyor,işveren ile konuşacak uygun bir zamanı denk getiremiyor ve ekonomik şartlar uygun değil,şimdi olmaz , zamansız olur gibi bahanelere başvuruyorsanız bu yazı tam size göre.İşinizi layıkıyla yaptığınızı üşünüyorsanız ve çalışma arkadaşlarınız da sizle aynı düşünceye sahipse zammı istemekte bir sakınca görmemelisiniz.Yapmanız gereken tek şey kararlılıkla harekete geçmek..

Zam isterken şunlara dikkat edin:

Çalıştığınız pozisyonun ve mesleğin rayiç bedellerine bakın: Aynı sektörde çalıştığınız arkadaşlarınızdan bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.Bazı websiteleride size yardımcı olacaktır bu konuda.

 İşlerin Durumu İyi Olmalı: Şirketin mali durumunun iyi olması gereklidir. Mali politika ile şirket içi zam ve ücret politikası belirlenir,buda piyasa şartları ile doğrudan bağlantılıdır. Fakat bazı şirketler gözde olan çalışanlarını kaçırmamak adına özel politika uygulayabilirler.Bu nedenle işlerinizde başarılı olmak zam dönemlerinde size ekstra bir destek sağlayacaktır.

En Uygun Zamanı Kollamalısınız: Zam isteyeceğiniz kişi veya departman ile görüşmek için yoğun bir zamanı seçmeyin, randevu veya resmi bir zaman isteyin.

Talebinizde Tutarlı Olun: Zam isteme durumunda en çok başvurulan yanlış mesai arkadaşlardan örnekler vermek.Zam ve Maaş gelir gibi kavramlar şirketler açısından gizli kalması gereken maddelerdir.Bu yuzden mesai arkadaşlarınızdan örnekler vermek gibi bir yanlış hoş karşılanmaz.Ya da evleneceğim,ihtiyacım var, çocuk, gibi bazı yaşamsal faktörlerin zam istemeye neden olarak sunulması zam yapacak olan kişi için yeterli olmayacaktır.Çunku işveren sizin işinizi nasıl yaptığınıza ve nasıl katkıda bulunduğunuza önem verir.

Görüşmenizde yaptığınız çalışmalardan bahsedin:

Görüşmek için harekete geçtiğinizde öncelik olarak maaşınızın ve aldığınız ücretin yetersiz olduğunuzu anlattıktan sonra şirket yönetiminde yapmış olduğunuz çalışmalarınızı anlatın.Bu konusmayı yaptıktan sonra ise piyasadan ve piyasa şartlarından bahsedin,kendinizinde bı piyasa şartlarına bağlı olarak bir zam aralığında almak ıstedıgının ucreti anlatınız.Zam dönemi öncesinde konusmanız halinde ise beklemiş olduğunuz zammı yaptığınız çalışmalara dayandırarak zam verecek kişinin kafasında yer edinmek faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir