Doğrudan Satış Yöntemleri

Doğrudan satış terimi akla kapı kapı dolaşan ve günümüzde pek de tercih edilmeyen bir pazarlama yöntemini getirse de tam olarak bir malın veya hizmetin önceden randevu alınarak kişiye evinde, işyerinde ya da bir satış noktası olmayan yerde satılması anlamına geliyor. Ev aletleri, kişisel bakım, kozmetik ve sağlıklı yaşam ürünleri doğrudan satışın başlıca ürün grupları. Türkiye’de, özellikle kozmetik ve ev gereçleri tarafında kadınların yaygın olarak doğrudan satış yaptıkları biliniyor ancak sektör temsilcileri erkeklerin de sektörde yer almaya başladığını söylüyor.
İşsizlerden, emeklilere, öğrencilerden ev hanımlarına ve çalışırken ek gelir elde etmek isteyenlere kadar geniş bir kesimden insan doğrudan satışı tercih ediyor. Çalışma saatlerinin ayarlanabilmesi, ek gelir elde etme fırsatı, eğitim, yabancı dil, tecrübe gibi kriterlerin aranmaması bu tercihlerde rol oynuyor. Doğrudan satışta kariyer yapmak da mümkün. Satış danışmanlığından distribütörlüğe geçme, daha çok kişiye satış yaptıkça ve deneyim kazandıkça firmalardan avantajlar elde etme şansı bulunuyor.
550 Binden Fazla Çalışan Var
Dünyada 100 milyar dolar büyüklüğünde olan doğrudan satış sektörü, perakende sektörüne kıyasla iki kat daha hızlı büyüyor. Doğrudan satış sisteminin Türkiye’de son derece sağlam temeller üzerine kurulduğunu söyleyen Doğrudan Satış Derneği Başkanı ve Avon Türkiye Genel MüdürüRon Griffiths, “Doğrudan satış sektörü Türkiye’de 550 binden fazla bağımsız girişimciye kazanç fırsatı sunuyor. Sektör olarak büyüme beklentisi konusunda son derece iyimseriz” diyor. Ekonomi geliştikçe daha fazla sayıda insanın, kazancın yanı sıra zaman özgürlüğü tanıyan bu sektöre ilgi gösterdiğini söyleyen Griffiths, şöyle devam ediyor: “Kadınlar kendilerine ekonomik bağımsızlık sağlayacak bu sektörde çalışmak istiyor. Özellikle ev hanımlarının ilgisini çekiyor. İşin yapısı ve çalışma saatleri esnek olduğundan ve aynı zamanda ödüller sonuçlara ve başarıya bağlı olarak dağıtıldığından sektörde çalışanların kazançlarına ilişkin net rakamlar sunmak mümkün değil. Ancak belirtmek gerekir ki doğrudan satış şirketleri kadınların cüzdanlarına birçok bankanın sağlayabileceğinden daha fazla miktarda paranın girmesini sağlıyor.” Griffiths’in verdiği bilgiye göre doğrudan satış sisteminin daha yoğun olduğu alanlar kentsel bölgeler ve büyük şehirler.
Erol Marketing İş Fırsatı Herkese Açık
Erol marketing serbest girişimcileri, şirket çalışanı değil, kendi adlarına bağımsız iş yapan kişilerdir. Şu an Türkiye’de bağımsız olarak Erol Marketing sisteminde dahil olan ve işini yapan 100 binin üzerinde EMS ( erol marketing sistem) serbest girişimcisi bulunuyor.  Erol Marketing iş fırsatı herkese açık.  Serbest girişimcilerimiz arasında ev hanımlarından emeklilere, mühendisten çeşitli meslek sahiplerine kadar birçok meslek grubundan kişiler bulunuyor.
5 yıl içerisinde 300 bin Erol Marketing serbest girişimcisine ulaşmayı hedefliyoruz. Bir EMS serbest girişimcisi olabilmek için 18 yaşını aşmış olmak yeterli. Bunun dışında eğitim düzeyi, deneyim gibi bir şart aranmaz, ayırım yapılmaz. Herkes, işinde gösterdiği başarıyla paralel olarak üst seviyelere çıkabilir ve ulaştığı her seviyede farklı ödüllerle karşılaşır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir