Cari açığı 2.5 milyar dolar azaltacak proje Star Rafinerisi

17 bin kişi alınacakmı?,star rafinerisi ne zaman açılacak,socar yeni rafineriyi ne zaman açacak?,star ne zaman?star rafinerisi nerede açılacak,ege rafinerisi ne zaman başlıyor?,ege rafineri,ne zaman,nerede,alımlar ne zaman?

Haber 7 nin haberine göre SOCAR’ın, Türkiye’nin cari açığını 2.5 milyar dolar azaltacak Star Rafinerisi, 17 bin kişiye iş imkanı sunacak.

Türkiye’nin petro-kimya sektöründe dışa bağımlılığını azaltacak Star Rafinerisi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

2 bin 700 dönümlük alana inşa edilecek rafineri için bugüne kadar 900 milyon dolarlık harcama gerçekleştirildi. Ekim ayı sonuna kadar 1.2 milyar dolarlık harcamanın yapılacağı tesisler için kredi kullanım süreci başlayacak.

17 BİN KİŞİYE EKMEK KAPISI OLACAK

Toplamda 5.6 milyar dolara mal olacak rafineri binlerce kişiye de iş imkanı sağlayacak. İnşaat sürecinde ekipmanların montajlarının başladığı rafineride, 2016-2017 döneminde toplam istihdam önemli bölümü geçici işçilerden oluşmak üzere 16-17 bin kişiye kadar çıkacak. Petkim, liman ve rafineride 4 bini bulacak kalıcı istihdamın 2023 yılında 5 bin kişiye çıkarılması hedefleniyor.

MALİYETİ 5.6 MİLYAR DOLAR

25 Ekim 2011 tarihinde temeli atılan rafinerinin 2017 sonunda bitirileceğini açıklayan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin her yıl 15 milyar dolarlık rafinaj ve petrol ürünü ithal ettiğine dikkat çeken Yavuz “İthalat Türkiye ekonomisinden 2 kat hızlı büyüyor. Türkiye’nin bunu durdurması gerekiyor” dedi.

CARİ AÇIĞI 2.5 MİLYAR DOLAR AZALTACAK

Yavuz, SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi’nin (Star) tamamlanmasının ardından, 4 ilave petrokimya tesisine ve en az bir rafineriye daha ihtiyaç duyulacağını söyledi. Türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi olan Star, cari açığı yılda 2.5 milyar dolar azaltacak. Rafineride 1.3 milyon ton/yıl nafta üretilecek. Bununla birlikte Petkim’in hammaddede dışa bağımlılığı bugünkü yüzde 90’dan sıfıra çekilecek. Rafineri 5.6 milyar dolara mal olacak
Haber7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir