Şanlıurfa’da 5700 kişiye iş imkanı

Teşvik paketi Şanlıurfa’ya bereket getirdi. ŞUTSO Başkanı Ertekin, bu yıl ocakeylül döneminde 87 firmanın Şanlıurfa’ya yatırım için teşvik belgesi aldığını söyledi. Ertekin, “Bu da 5 bin 700 kişiye istihdam sağlanması anlamına geliyor” dedi.

2012’nin Temmuz ayında hükümetin açıkladığı teşvik paketi, paket kapsamında yatırımcıya en fazla kolaylığın sağlandığı 6’ncı bölgede yer alan Şanlıurfa’nın yüzünü güldürdü. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin, 2013’ün OcakEylül döneminde 87 firmanın Şanlıurfa’da yatırım yapmak için teşvik belgesi aldığını söyledi. Ertekin, “Bu firmalar 5 bin 700 kişiye iş imkanı sağlayacak” dedi.

Suriye’ye ihracat 25 milyon dolar oldu

Şanlıurfa’nın 39 ülkeye 140 milyon dolarlık ihracat yaptığını kaydeden Sabri Ertekin, “En büyük ihracat kapımız Suriye’ydi. Ancak bu ülkeye ihracatımız 2012’de sıfıra inmişti. Bu yıl bir miktar hareketlendi ve 25 milyon dolara ulaştık tekrar. Bu tabi çok az bir rakam. İlişkiler eskisi gibi olsaydı bugün Suriye’ye 200 milyon dolarlık ihracat yapardık” diye konuştu.

Yabancı turist ilgisi durakladı

Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle Şanlıurfa’nın merkezinde sorun yaşanmadığını belirten Ertekin, Ceylanpınar ve Akçakale gibi sınıra sıfır ilçelerde zaman zaman sıkıntı olduğunu söyledi.

Suriye’deki gerginlik nedeniyle şehrin turizminin olumsuz etkilendiğini ifade eden Ertekin, “Yabancı turist sayısında azalma var. Geçen yıl 50 bin yabancı turist gelmişti. Bu yıl çeşitli fuarlara katılarak tanıtımlar yaptık ve yabancı turist sayısını 100 bine çıkarmayı hedefliyorduk. Ancak bir duraklama yaşanıyor. Sanırım bu yıl da yaklaşık 50 binde kalacak” şeklinde konuştu.

Harran’da tasarım rüzgarı

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) tarafından ŞUTSO’nun ev sahipliğinde düzenlenen organizasyon kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin tasarladığı 41 parçalık koleksiyon ‘Başlangıcın Sırrı Göbeklitepe’ isimli defileyle Harran’da sergilendi. Defile öncesinde konuşan TMHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, “24 derneğe ulaştık. 50 milyar dolar ciro elde eden bir sektörün tek sivil toplum kuruluşuyuz. 6 binden fazla kişiyi istihdam ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir