Bu İşlerde ‘Ekmek’ Var!

resim yok1 Bu İşlerde ‘Ekmek’ Var!Bu İşlerde ‘Ekmek’ Var!

 

Ekonomik krizde birçok kişi işini kaybederken bu mesleklerde çalışanlar iyi ücret ve olanaklarla çalışmayı sürdürdü. İşte o meslekler!
Etkisi hala hissedilen ekonomik kriz geçtiğimiz yıl iş gücü piyasasını derinden etkiledi. Birçok kişi işsiz kalırken diğerleri maaş indirimleri, aşırı iş baskısı gibi sorunlarla baş etmek zorunda kaldı. Diğer yandan ABD’de U.S. News & World Report’un ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre yaptığı araştırma bazı mesleklerin krizden neredeyse hiç etkilenmediğini gösteriyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya’nın gündeme getirdiği araştırma 2010’da saltanatını sürdürecek en iyi 50 işi de belirlemiş…

 

Son iki yıldır dünyada süregelen ekonomik krizde birçok kişi iş kaybederken, maaş düşüşü yaşarken ya da maaş artışı alamazken mezun olacak öğrenciler de iş bulma umutlarını rafa kaldırdı. Ancak U.S. News & World Report araştırmasının belirlediğisektör ve mesleklerde çalışanlar iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdü. ABD’de son ekonomik krizde 15.4 milyon kişi işsiz kalırken bu mesleklerde çalışanlar arasında olumlu hava devam etti. Bu işlerin ekonomik durgunluk ve krizlerde çalışanlara güvenli ve emin liman oluşturduğu belirtilen raporda “İşsiz kalanlar, işsizler veya yeni mezunlar aşağıdaki işler konusunda kendilerini yetiştirirlerse uzun vadede iş bulma şanslarını artırabilirler” deniyor. Ücret ve diğer olanakları da iyi olan bu işler beş sektöre ayrılıyor. İşte o rapora göre 2010’da iş garantisi sağlayacak 50 meslek.

 

1. Bilim ve Teknoloji

 

Teknoloji tüketicilerin günlük yaşamlarının her alanında kritik rol oynuyor. Bilgisayar yazılım mühendisleri insanların hayatının kolaylaştırırken sistem analistleri şirketlerin teknoloji verimliliğini artırma yolunda çalışmalar yapıyor. Günümüzde çevre ve tıp bilimleri bilgi teknolojileri ile birçok alanda kesişerek hızla gelişen yeni kariyer alanları oluşturuyor. Mühendislik bilimlerini insan vücudu ve tıbbi bakım problemlerine uygulayan biomedikal mühendisler, dünyadaki su ve havayı çok kompleks teknolojiler kullanarak izleyen meteorolojistler ve hidrojeolojistler gibi… İşte bilim ve teknoloji alanında popüler olacak meslekler:

 

– Bilgisayar yazılım mühendisliği,
– Bilgisayar sistem analistliği,
– Bilgisayar ağ/şebeke mimarlığı,
– Biyomedikal mühendisliği,
– Çevre bilim teknisyenliği,
– Hidrojeolojist,
– Çevre mühendislik teknisyenliği,
– İnşaat mühendisliği,
– Meteorolojistler

 

2. Sağlık Hizmetleri

 

Sağlık hizmetlerindeki büyüme oldukça hızlı. Dünya nüfusunun her yıl milyonlarca artması sağlık hizmetlerine talebi daha da artıracak. Bu yüzden de sağlık hizmetleri sektöründe önemli inovasyonlar yapılacak. Sağlık hizmetlerine erişimin yaygınlaşması ve bu hizmetlerin satın alınabilir konuma gelmesi özellikle daha az/ucuz eğitim gerektiren teknisyenlik tarafında önemli gelişme sağlayacak. Doktor asistanlığı, fizyoterapist asistanlığı, röntgen teknisyenliği gibi… Öne çıkacak meslekler ise şöyle:

 

– Röntgen teknisyenliği,
– Veterinerlik,
– Laboratuar teknisyenliği,
– Fiziksel terapist/Fizyoterapist
– İş terapistliği,
– Hemşire,
– Doktor asistanlığı/Hasta bakıcılık,
– Optometrist,
– Fiziksel terapi asistanlığı,
– Diş hijyenciliği,
– Okul psikoloğu

 

3. Eğitim ve Sosyal Hizmet Sektörü

 

Çalışırken okumak isteyenler tıp ve halk sağlığı gibi sosyal hizmetler alanında kariyer yapmayı tercih edebilir. Sekreterlik, toplum hizmetleri, toplumu yönlendirme hizmetlerinde da çalışılabilir. Eğitim sektöründe okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve lise düzeyinde özel eğitim/özürlü eğitimi öğretmelerine duyulan ihtiyaç artarak devam edecek. Bu sektörde ekmek kapısı olmaya devam edecek meslekler ise şöyle:

 

– İtfaiyeci,
– Medyatör,
– Sekreter,
– Şehir Plancısı,
– Özel eğitim öğretmenleri,
– Adliye çalışanı,
– Halk sağlığı çalışanı,
– Acil yardım uzmanları,
– Evlilik ve aile terapistleri

 

4. İş ve Finans

 

Tüketiciler emeklilikleri için şirketlerse yatırım analizleri için mali tavsiyelere ihtiyaç duyar. Bu anlamda kişisel ve kurumsal finans analistleri için gelecek parlak görünüyor. Krizlere rağmen kredi sağlayan kuruluşlara da çok iş düşecek. İş dünyası iş geliştirme ve girişimcilik eğitimi olan uzmanlara daha çok ihtiyaç duyacak. Şirketler toplum imajını artırmak için daha fazla halkla ilişkiler uzmanı istihdam edecek. Öne çıkan meslekler şunlar olacak:

 

– Sigorta uzmanı,
– Eğitim uzmanları,
– Finansal danışman,
– Finansal analistler,
– Pazar araştırma analisti,
– Muhasebeci,
– Borç verme uzmanları,
– Halkla ilişkiler uzmanları,
– Maliyet hesaplayıcılar,
– Toplantı planlayıcıları,
– Lojistik uzmanları

 

5. Yaratıcı Sektörler ve Hizmet Sektörü

 

Masa başı işler herkese uygun olmayabilir. Bazı şanslı kişiler bir ofise tıkılıp tüm günü masa başında geçirmek zorunda kalmıyor. Yaratıcı kişiler için aşağıdaki işlerden ekmek yemek mümkün:

 

– Ticari pilotluk,
– Teknik yazarlık,
– Cenaze direktörlüğü,
– Güvenlik sistemleri kuruculuğu,
– Peyzaj mimarlığı,
– Tesisatçılık,
– Film ve video editörlüğü,
– Multimedya uzmanlığı,
– Oyun yöneticiliği,
– Kayyumluk

 

Kaynak: isteinsan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir