Turkcell Fiber İnternet Yatırımı

Bilgi Teknolojileri iletişim Kurumu (BTK) üçüncü çeyrek verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 72 milyon mobil abone var. 35 milyon abonesiyle en büyük mobil operatörü ise Turkcell. Firmanın genel müdürlüğünü (CEO) sekiz yıldır Süreyya Ciliv yürütüyor. Kendisi, sektörün teknolojik gelişmesinin birebir şahidi ve hatta yönlendiricilerinden. Konuşmalarında vurgular hep, yatırım, yenilik, gelecek kavramları etrafında şekilleniyor. Telekom sektöründe Avrupa’nın son 10 yılda Japonya, Güney Kore ve ABD’nin çok gerisinde kaldığına dikkat çeken Ciliv, Avrupa telekom sektörünün durumuna özel bir vurgu yapıyor. “Avrupa’nın pek çok kentinde, örneğin Barselona’da konuşmanın, internete girmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Avrupa’nın bu alanda ne kadar zayıf olduğunu görüyoruz” diyen Ciliv, Türkiye’nin ise kapsama alanı konusunda dünyanın bir numarası olduğunu vurguluyor. “Regülasyonun hızla büyüyen, data tüketimi her yıl artan, Japonya, Güney Kore ve ABD gibi ülkeleri dikkate alması gerekir. 4G ve data tüketimi konusunda Uzakdoğu ve ABD bir üst ligde yer alıyor” diyen Ciliv, regülasyonun hedefinin büyüme olması gerektiğine işaret ediyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, sekiz yıllık yöneticiliği dönemindeki dönüşümü, şirketin gelecek planlarını, yatırımları, regülasyon konusundaki beklentilerini Para Dergisi’nden Timur Sırt’a anlattı…

 -Fiber altyapı kritik önem taşıyor. Bu konuda nasıl bir yatırım stratejisi izliyorsunuz?
Süreyya Ciliv: Yatırım için rakibin iznini istemek zorundayız. Böyle bir şey olur mu? Biz de kısıtlı kaynakları doğru kullanmak istiyoruz. Ancak yatırım için rakibe bağımlı olmamız olumsuz bir durum yaratıyor. Üstelik rakibimiz geç yanıt verse de bunun yaptırımı yok. Biz sektör ve regülasyon olarak, Türkiye’de dünyanın en gelişmiş mobil ve fiber altyapısının kurulmasını hedeflemeliyiz. Bunun için de beklentimiz teknolojide inovasyonun, yatırımın ve adil rekabetin teşvik edilmesi yönünde. Türkiye’nin geleceği için regülasyon çok kritik bir yerde duruyor.

>>> internet paketleri

-Gelecek stratejiniz ne olacak?
Süreyya Ciliv:  Bilgi toplumu olabilmek, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için eğitim, sağlık gibi hayati alanlarda teknolojinin yoğun kullanılabilmesi stratejik öneme sahip. İletişim sektörü tek başına bir sektör değil; turizm, sağlık, lojistik, perakende, üre­tim, vs. bütün sektörleri etkiliyor. “Türkiye’yi nasıl iş yapmak için en model ve en kolay ülke haline getiririz?” İşte bunun için fikirler üretilmeli. 2010 sonrasına biz ‘yeni dünya’ diyoruz. Bilgisayarların gittikçe küçüldüğü, işlemcilerin ise kapasitesinin ve gücünün arttığı yeni bir mimari var. Akıllı telefon dediğimiz cihazlar aslında en yeni bilgisayarlar. Ve 3G ile dünyanın en büyük kütüphanesini cebimizde taşıyoruz ve istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Bu yeni dünya da yepyeni fırsatlar var.

-Yönetim kurulu tartışmaları artık son buldu diyebilir miyiz?
Süreyya Ciliv:  Biz Turkcell’de ortak tutkuyla çalışıyoruz. Tabii ki yönetim kurulu çatışmaları zaman zaman bazı konularda bizi etkiledi. Ancak şimdi bu çalkantılar duruldu. Artık önümüzü daha rahat görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bu konuda stratejik bir toplantı yaptık. Yeni dünyadaki değişimleri daha iyi görebiliyoruz. Bu yeni dünyayı iyi okuyabilen şirketler gelirlerini ve karlarını kat kat artıracak. Bu teknolojileri iyi kullananlar rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlayacak. Geleceği iyi okumak ve geleceğe hazırlanmak, bence iş dünyasının en önemli kısmı. Biz bunu eğitimde de görüyoruz, sağlıkta da… Ar-Ge, lojistik, enerji, savunma, vs. her yerde bu yeni dünyanın muazzam bir etkisi olacak. Hedefimiz bu yeni dünyayı müşterilerimize iyi anlatmak ve onları bu yeni dünyaya iyi bir şekilde hazırlamak.

-4G ve fiber altyapı konusunda nasıl bir yatırım ve gelecek görüyorsunuz?
Süreyya Ciliv:  Üstün network altyapısı, gittikçe küçü­len ve her yerde olan bilgisayarları sınırsız işlemci gücü ve bilgi deposu olan bu­luta ulaştırmada çok kritik. Bu altyapı­nın temelinde fiber de var. Biz, küresel ekonomik kriz döneminde bile yatırıma devam ettik ve Türkiye’yi mobil iletişimde kapsamada dünya birincisi konumu­na taşıdık. Ama bunu devam ettirmek için yatırımları aynı hızda sürdürmek gerekiyor. Biz 2014’te yılsonuna kadar 2.1 milyar TL yatırım yapmış olacağız. Yatı­rımlarımızı fiber ve 4G alanlarına odaklayacağız. Bakanımız geçtiğimiz günler­de 4G’yi 2015 sonuna doğru kullanırız dedi. Bizim de beklentimiz bu yönde. Yılın ilk yarısında bunun lisans planla­ma işlemi yapılır, sonrasında da sistem­ler kurulur ve yılsonunda da çalışmaya başlar.

-Genel müdürlük döneminizde hedeflerinize ne kadar ulaştınız?
Süreyya Ciliv:  Biz kazancının önemli bölümü TL olan şirketiz. O yüzden TL bazında rakam veriyorum. Turkcell’in ana gemisinde TL kazancı hakim.  Turkcell kuruluşundan itibaren 25 milyar TL yatırım yaptı. Son sekiz yılda şirketimiz yatırımcılarına, hissedarlarına büyük değer kattı. 2006’nın sonlarında 13.8 milyar TL olan piyasa değeri bugün 32 milyar TL’nin üzerinde. Bu dönemde 3.2 milyar TL temettü ödemesi de yapıldı. Bunu da kattığınızda yatırımcılara 21 milyar TL’nin üzerinde değer yarattığımızı görüyoruz.

Read more: http://www.teknolojigundem.com/telekom-haberleri/turkcell_den-2-1-milyar-tl-yatirim-644667.htm##ixzz3MNpdhklv

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir