Sanayi Odası Başkanları 2015 Yorumları

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci: Arka arkaya gelen seçimler seçim sürecinin uzamasına neden oluyor. Bu nedenle sanayicilerin çoğunluğunun, tüm seçimlerin 2014’te bitirilmesini ve 2015’e daha istikrarlı bir ekonomiyle girilmesini istediğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim birleştirilirse faydalı olur.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Hükümet bu seçimlerden güçlü çıktı. Seçimlerin bu yıl olmasında fayda olduğunu düşünüyorum. 30 Mart seçimleri nedeniyle 3-4 aydır yaşanan belirsizlik yatırımları durdurdu. Seçimlerin bitmesiyle piyasaların hızlanacağına inanıyorum. 2015’te sözde Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümü. O nedenle seçimin 2015’ten öncesi yapılması faydalı olacak.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç: Seçim olacaksa da hepsi bu sene bitsin. Cumhurbaşkanını da seçelim, genel seçimi de yapalım, hepsini 2014’te bitirelim. Çünkü seçim zamanlarında herkes işini bırakıp seçime odaklanıyor.

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir: Genel olarak erken seçim olması düşüncesine katılıyorum, ekim ayında bir seçim olabilir. Özellikle Türkiye’nin bu seçim atmosferinden bir an evvel kurtulması için faydalı olacağı kanaatindeyim.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık: Bir erken seçim beklentim yok. Ama eğer böyle bir karar alınacaksa erken seçimin Cumhurbaşkanlığı seçimi ile beraber birleştirilebileceğini düşünüyorum. Erken seçim kararı alınırsa piyasaların bundan etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Artık piyasalar seçimle eşzamanlı yürümüyor.

Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım: Türkiye’nin her yıl seçime girmesini doğru bulmuyorum. Genel seçimlerin öne alınmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.

Diyarbakır TSO Başkanı Ahmet Sayar: AK Parti yerel seçimlerden güçlü çıkıtığı için erken seçim karar alabilir. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Her seçim dönemi Türkiye’ye rekabet getirip,  gerilimlere neden oluyor. Bir de güveni sarsıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimin beraber yapılmasında yarar görüyorum.

Şanlıurfa TSO Başkanı E. Sabri Ertekin: Yerel seçimler süreci çok gergin bir ortamda tamamlandı. Gerginlik devam edecekse genel seçimlerin bir an önce yapılmasında fayda olur. Genel seçimlerin yapılmasının ardından piyasaların rahatlayacağını düşünüyorum. Erken seçimlere destek veriyorum.

Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır: Yerel seçimlerin ardından Türkiye’de yüzde 51 oranında erken seçimlere gidilme ihtimali arttı. Erken seçim olma ihtimali yüksek.

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal: Yerel seçimlerden sonra herkesin sandıktan çıkan halk iradesine saygı duyması ve siyasi tansiyonunun düşürülmesi gerek. Şu  tabloda erken seçim beklemiyorum ancak olursa ekonomi açısından iyi olabilir. Siyasette erken seçim havası yok. Sükûnet olursa erken seçime de gerek kalmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir