50.000-TL Param Var Nasıl Yatırım Yapabilirim

Zaman zaman kişiler ellerindeki maddi olanakları ne yönde kullanacaklarını bilemezler. Günümüzde bir çok yatırım aracının var olması,kimisinin kar beklerken genellikle zararla sonuçlanması, kişilerin risksiz yatırım talep etmeleri,genellikle iş alanlarına fazla yönelmemeleri gibi nedenler doğrultusunda elde mevcut olan nakit para hangi alanda değerlendirileceğini bekleyerek geçirir çoğu zamanını.

Oysaki durduğu yerde değer kaybeden nakit para çoğu şekilde değerlendirilebilmektedir. Örneğin artık günümüzde oldukça küçük sermayeler ile yapılabilecek kar getirisi akmasa da damlayan bir sürü iş olanağı mevcuttur. İş hanları içerisinde yer almakta olan metre kare bazında küçük fakat kira anlamında aylık bazda gelir elde ettirecek olan dükkanların değerleri 30.000-TL ile 50.000-TL tutarları arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 200-TL ile 400-TL arasında bir kira geliri getirecek olan bu yatırımın getirisi çok yüksek gözükmese de en azından zarar olanağı sıfır ve yıllık olarak bakıldığında azımsanmayacak bir getiri sağlamaktadır. Bu nedenle küçük paralarda olsa gayrimenkul alımı oldukça önemli bir yatırım aracıdır günümüzde.

Özellikle de mevkisi dikkate alınarak alınmış olan küçücük bir dükkan bile ilerde o bölgenin bir şekilde değerlenmesi sonucunda oldukça büyük meblağlı bir kar aracına dönüşebilmektedir.

Bu yatırım aracının yanı sıra risksiz olan bir yatırım aracı da banka kurumlarına vadeli hesap adı altında açılmakta olan hesaba yatırmaktır. Kurumlar arasında değişiklik gösteren faiz oranları kapsamında getirilen getirinin de değişiklik göstermesi olası bir durumdur. Ancak en az getiri olarak 300, 400 civarında faiz getirisi olmaktadır. Örneğin 50.000-tl tutarındaki nakit paranızı  faiz oranı %11 olan bir banka kurumunda 32 günlük bir vadeli hesaba yatırdığınızda ilk ay 409-TL olarak bir gelir elde edilmektedir.

Böylece mevcut paranız 1.ayın sonrasında 50.409-TL olmaktadır. Kara geçmiş olarak görülen bu yatırım aracı 2.ayın sonunda getirilen getiri faiz oranın değişkenlik gösterilmesi sonrasında 390-TL ye düşebilmekte ancak faiz oranın olası bir durumda yükselmesi durumunda 450-TL ye de çıkabilmektedir. Diğer bir yatırım aracı olarak da görülmekte olan altın alımı gibi araçlarda hemen hemen vadeli hesap ile aynı getirileri sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir