2014-2015 HİBE PAKETLERİ

2014-2015 HİBE PAKETLERİ:Bölgesel kalkınma ajansları 2014 yılı için kesenin ağzını açmaya başladı. Halen 26 ajanstan 11% 38 yeni mali destek programı açıkladı. Bu programlarla şirketlerden üniversitelere, kooperatiflerden belediyelere birçok kuruluşa 357 milyon TL hibe dağıtılacak…

BÖLGESEL kalkınma ajansları hayatımıza gireli yedi yıl oldu. Halen Türkiye genelindeki 26 ajans, sorumlu oldukları bölgelerin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınması için çalışıyor. Ajanslar verdikleri hibelerle ‘bölgesel kalkınmada’ lokomotif görevi görüyor.

Kalkınma Bakanlığı verilerine göre, 2008-2013 yılları arasında kalkınma ajansları mali destek programlarına 1.6 milyar TL yani yaklaşık 700 milyon euro ayırdı. Bu kaynağın önemli bölümü de KOBİ’lerden sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetimlerden üniversitelere kadar birçok kurum ve kuruluşun projelerine hibe olarak aktarıldı.

2013 un son demlerini yaşadığımız şu günlerde ajanslar 2014 yılı için kesenin ağzını şimdiden açtılar ve yılın son çeyreğinde 2014 yılı mali destek programlarını birer birer açıklamaya başladılar.

Yaptığımız araştırmaya göre, 11 bölgesel kalkınma ajansı 38 yeni mali destek programı açıklamış durumda. Bu programlarla toplamda 357 milyon TL hibe verilecek. Projelerin yüzde 25-75 oranında desteklendiği bu programlardan, 20 bin ile 1.5 milyon TL arasında hibe almak mümkün. Bu arada önümüzdeki günlerde 10’a yakın ajansın daha yeni mali destek programlarını açıklamasının beklediğini belirtelim.

Kalkınma ajanslarının mali destek programların amaç ve öncelikleri her sene değişiklik gösteriyor. Bu yıl yeni teknolojiler, Ar-Ge, yenilikçilik, sürdürülebilir kalkınma, çevresel konular, temiz üretim, turizm gibi konularda birçok programın oluşturulduğu görülüyor.

işte 11 bölgesel kalkınma ajansının 2014 yılı yeni mali destek programlarının detayları…

Hibe Kredi Nasıl Alınır? Hibe Kredi Başvurusu

 

kalkinma ajanslari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir