Lider Doğulur Mu Lider Olunur Mu

Bir topluluğun en önünde üst düzey yönetimde yer almakta olan toplulukta var olan diğer kişileri yönlendirmekle görevli kişilere verilen isimdir lider. Liderlik vasfı kolaylıkla elde edilen bir vasıf olmamakla birlikte çeşitli birden çok özelliği de bünyesinde barındırması gerekmektedir.

  1. Öncelikle ilk olarak akıllı olacak;karşısına çıkan engelleri aklı ile çözerek kolaylıkla içinden çıkılması zor işlemlere yada olaylara kendi yöntemleri ile çözüm odaklı yaklaşabilecek,
  2. -Kararlı olacak;ardında var olan kişilere kararlılığını gösterebilecek ve uygun gördüğü kararları onaytabilecek bir karaktere sahip olacak.
  3. -Tarafsız olacak;yönetmekle yükümlü olduğu kişiler arasında herhangi bir taraf tutmayacak. Eşitliği esas alacak
  4. -Güvenilir olacak;Sözü senet niteliği taşıyacak ki liderlikte en önemli kavramlardan bir tanesidir güven.
  5. -Saygılı olacak;yönettiği kişiler ile ilişkilerini saygı çerçevesi içerisinde yürütebilecek.

Liderlik her kişinin kaldırabileceği özellikte bir vasıf olmamakla birlikte özenle seçilen bir sistemdir. Bir bakın etrafınızda üst mertebelerde görev yapmakta olan kişilerin tutum ve davranışlarına ne demek istediğimi dana net anlayacaksınız mutlaka. Bakın ki sizin davranışlarınızdan ne kadar farklı davranışlar sergilerler. İnanın oturup kalkmasından bile anlaşılır çoğu zaman üst bir düzeyde liderlik vasfı ile görev yaptığı. Hiç bir alanda kolay bir iş olarak gözükmemelidir. Üst düzeyde yer alan bir çok yönetici kendisini liderlik vasfı ile tanımlar çoğu zaman. Ama yöneticilik ve liderlik her ne kadar birbirine eş tanımlar gibi gözükse de aslında birbirinden çok ayrılan terimlerdir.

Liderlikte kesinlikle otorite ve despotluk yoktur. Asla yer almaması gereken iki özelliktir. Bu nedenle eğer yönetimin başındaki birey bu şekilde yaklaşım sergiliyor ise o kişiye asla liderlik  vasfı yüklenmemelidir. Yani kısaca liderlik sonradan öğrenilen bilgilerin ve özelliklerin tamamını oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir