Put.io Nedir? Nasıl Çalışır? Kime Aittir?

put.io nedir nasıl çalışır

Put.io ismiyle hayatımıza giren www.put.io adresi hakkında şu aralar pek detaylı bilgi bulunmamasını göz önüne alarak size sistem hakkında birkaç bilgi vereceğim.

Put.io aslında yeni nesil bir harici disk. Evimize aldığımız, yanımızda taşıdığımız harici diskin internete yüklenmiş şekli. Daha önce birçok örneğiniz gördüğümüz, dosyalarınızı internette saklamaya yarayan bir site.

Site ilk aşamada birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı. Ancak siteye üye olmak çok zor. Hatta ilk dönemlerde kullanıma açılsa dahi giriş için epey zorlanabilirsiniz. Çünkü hizmete girdiği zaman ilk etapta 1000 üye ile sınırlı olacak.

Peki nasıl çalışır. Hemen anlatayım. Örneğin Rapid Share üzerinde bir film buldunuz. Legal yada İllegal yollarla eklenmiş. Fark etmez. Normalde bu film için 7 link verilmiş ve indirmeniz ortalama bir bilgisayar bağlantısı olan kişi için 40 dakika ile 2 saat arasında değişiyor. Ama siz bu filmi bilgisayarınız yerine Put.io adresine indirmek isterseniz 4-5 dakika falan sürüyor.

Yapmanız gereken önce film linklerini bulmak ve linkleri Put.io adresine eklemek. O otomatik olarak filmi indiriyor. Tabi ki kendi sistemi üzerine. Sizin bilgisayarınıza değil. Sonra indirdiği filmi bir dosya haline getiriyor ve sizin kullanımınıza açıyor. Put.io adresine girerek filmi izleme imkanına kavuşuyorsunuz. Daha kolay ve hızlı olarak filminize kavuşmuş oluyorsunuz.

Tabi film örneğini verdik ama sadece film değil. Dosya barındırabilir, Müzik ekleyebilirsiniz. Dosya ekleyip paylaşabilirsiniz (arkadaşlarınızla) kısacası bir harici disk üerinde yapabileceğiniz her şeyi yapabilir, bu harici diske interneti olan her yerden ulaşabilirsiniz.

Bu sistemde birde sosyal ağ mevcut. Misal Put.io üzerinde hesabı olan bir arkadaşınıza filmi izletmek istediniz. Hemen filmi o arkadaşınız ile paylaşıma açıyorsunuz ve onunda filmi izlemesine olanak sağlıyorsunuz. Bu şekilde istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşarak filmi birden fazla indirme zahmetine katlanmalarını engelliyorsunuz.

Sistem Rapidshare veya benzer dowloand sistemlerine benzemiyor. Çünkü bu sistemde bilgisayarınıza indirme gibi bir durum yok. Ayrıca ben dosyayı atayım, linkini dağıtayım. Herkes indirsin veya izlesin gibi bir durumda mevcut değil. Sadece arkadaşlarınız arasında paylaşma imkanınız var. Onun dışında kimse o dosyaya ulaşamaz.

İlk etapta aylık 5 dolar gibi bir ücret olacağı söyleniyor. Ama masraflar, ilgi ve diğer sorunlar bu fiyatı aşağı yada yukarı çekebilir. Bizden söylemesi. Alınan 8 barındırıcı için belirlenen bedel kapsamında 1.000 kişi alınacağı söylendi. Daha sonra sistemin tutulması ve işlemesi durumunda ek serverlar ve tabi ki ek kullanıcılar sistemde dahil edilecek.

Pilli ve Sosyomat gibi projeleri olan bir ekibin elinden çıkan bu site için kendilerine teşekkür ediyoruz. Tabi ki en kısa sürede hayata girmesini temenni ediyoruz. Şuan sadece deneme için kullanıcılara açılan siteye üye olmak için sistemden davet gelmesi lazım. Bana henüz gelmedi. Sizi bilemem.

Aşağıda ETohum Projesi kapsamında yapılan Put.io görüşmesini görüyorsunuz. Dilerseniz izleyebilirsiniz.

1 comment — post a comment

line

Ne kadar güvence verirlerse versinler internet ortamındaki bi harici diske güvenmek bence zor.Herhangi bi arızada hak iddaa edebileceğimiz düşünmüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir