Gizli Müşteri Nedir? Nasıl Gizli Müşteri Olunur? Kimler Gizli Müşteri Olabilir?

gizli müşteri

Şuan aramızda 100.000’den fazla gizli müşteri var ve bunlara her gün yenileri ekleniyor. Gizli müşteri veya Gölge müşteri olarak tanımlanan bu kişiler kimdir, nasıl görünürler, nasıl kazanırlar ve en önemlisi nasıl gizli müşteri olurlar. İşte bunların hepsine bu yazıda ulaşabilirsiniz.

İlk olarak isterseniz birkaç tanımla başlayalım. Sonrasında detaylandırmalar yaparak ilerleyelim.

Gizli Müşteri Nedir ve Kimdir?

Gizli Müşteri firmalar tarafından pazarda bulunan satış merkezlerini denetlemeleri için çalıştırılan, genel manada tüketici olan halktan insanlardır. Tam olarak Gizli Müşteri firmanın pazardaki gözüdür. Satış merkezlerini müşteri memnuniyeti açısından kontrol edilmesine yardımcı olan Gizli Müşteri bu sayede hem satış merkezi hem de firmanın daha kaliteli bir hizmet vermesine olanak sağlar.

Gizli Müşteri Çalışma Saatleri Nasıldır?

Gizli Müşteriler için genelde bir çalışma saati yoktur. Mesai saatleri içerisinde veya gideceği firmanın çalışma saatlerine göre teftiş zamanını ayarlayabilir.

Bazı çalışmalarda belirli saatler konulsa da genel manada Gizli Müşteri için belirli bir saat dilimi yoktur.

Gizli Müşteri Ne Kazanır?

Gizli Müşterilere yapılan işe göre Nakit, Hediye, Alışveriş Çeki ve İndirim gibi kazançlar sağlanır. Bazı firmalar alışveriş ücretlerini ödemek yoluyla, bazıları daha sonra kullanabileceği hediye çekmeleri ile bazıları da iş sonu hesabına havale ile ödeme yapabilirler.

Ödemelerini iş başına alırsınız. Kesin bir iş süresi yoktur. Bazı kişiler ayda 1 kez gizli müşteri olabilirken bazıları 3 ayda bazıları haftada bir çalışmaya çağrılabilirler.

Gizli Müşteri Yarı Zamanlı mı Yoksa Tam Zamanlı mı Çalışır?

Gizli Müşteri olmak tam zamanlı bir iş değildir. Yarı zamanlı olarak 10-15 dakikalık bir iştir. Öğle arasında, hafta sonunda akşam iş çıkışı kolaylıkla yapabileceğiniz bir iki denetimdir sadece. Belirli bir iş değildir.

Size gelen bilgiler doğrultusunda çalıştığınız için kesin bir çalışma dönemi ya da süresi yoktur.

Gizli Müşteri Ürün veya Hizmet Satın Alır mı?

Bu çalışma yapılan firmaya göre değişir. Bazı firmalar alışveriş yapma imkânı sunarken bazıları bu fırsatı sunmaz. Örneğin bir lokanta şubesine kontrol için gittiğinizde yemek yemeden müşteri memnuniyetini anlayamazsınız.

Ancak bir teknoloji mağazasında soru sorarak zaten bir bilgi ve görüş sahibi olabilirsiniz. O nedenle işin durumuna göre size bu belirtilir. Ve hizmet veya ürün için yapılan ödeme büyük oranda size işi veren firma tarafından karşılanır.

Gizli Müşteriler Neye Göre Seçilir?

Öncelikle gizli müşteri olabilmek için bu işi yapan firmalara başvurmalısınız ya da kariyer sitelerinden takip etmelisiniz.

Sonrasında ki seçim süreci aslında tamamen işi veren firmaya bağlı bir durum. Satılan ürün, hizmet verilen kitle, yaş aralığı, maddi ve manevi konum gibi noktalarda işi veren firmanın profiline en uygun kişilerle irtibata geçilmektedir.

Mesela çocuk ürünleri satan bir mağaza için bir anne, bir benzin istasyonu için araç sahibi olan bir kişi, gençlik ürünleri satan bir yer için genç birisi seçileceği için seçim konusunda sadece kendinize uygun bir işin çıkmasını beklemek durumundasınız.

Firma veya aracı kurum ile daha önce çalışmış ve memnun kalınmışsa bundan sonraki işlerde önceliği size verecekleri kesindir.

Gizli Müşteri Olmak İçin Hangi Özellikler Gereklidir?

İyi bir gizli müşteri dürüst, güvenilir, gözlem yönü kuvvetli, uyumlu ve detaycı olmalıdır. Göze fazla batmamalı ve çevresine dikkat ederek bunları daha sonra hatırlayabilmelidir.

Konuşmasında özellikle akıcı olmalı ve heyecanlı olmamalıdır. Firma hakkında verilen bilgileri değerlendirecek kadar konu hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamalı, rapor yazarken özellikle anlatıma ve dile özen göstermelidir.

Gizli Müşteri Olduktan sonra Ne Yaparsınız?

Size öncelikle projede çalışıp çalışmayacağınız konusunda ulaşılır. Eğer kabul ederseniz mail yoluyla size proje detaylandırması yapılacaktır. Gideceğiniz yerde hangi konular üzerinde durmanız, işlemlerin gizli kamara ile çekilip çekilmeyeceği, ses kaydı alınıp alınmayacağı, çalışma kapsamında ne kadar şubeye hangi tarihler arasında uğranacağının bulunduğu bir sözleşme gelecektir.

Bu sözleşmeye imza atıp geri göndermenizden sonra değerlendirme dosyası size ulaşacaktır. Gizli müşteri olarak gittiğiniz firmadaki eksiklikleri sorulara göre yazıp bu formu firmaya göndermeniz gerekmektedir.

Sonrasında ise kaliteye göre çeşitli ödüllendirmeler vb. ödemeler yapılacaktır.

Gizli Müşteri Bulan Birkaç Firma:

Akademetre Araştırma

0212 210 66 00

www.akademetre.com

Gölge Müşteri Araştırma Hizmetleri

0216 641 02 17

www.golgemusteri.com.tr

MindPark Mağazacılık Danışmanlık

0212 655 93 34

www.mindpark.com.tr

Piramit Danışmanlık

0216 328 90 00

www.piramitdanismanlik.com

Promart Danışmanlık

0216 425 62 02

www.promartdanismanlik.com.tr

Salespro Satış Geliştirme Hizmetleri

0216 474 65 82

www.salespro.com.tr

Trio Pazarlama Çözümleri

0212 328 38 00

www.tr-trio.com

Yönlem Danışmanlık

0312 441 72 72

www.yonlem.com

Ayrıca www.kariyer.netwww.secretcv.com gibi kariyer sitelerinden de bu tarz Gizli Müşteri ilanlarına ulaşabilirsiniz.

4 comments — post a comment

economist

Degişik bir proje ama bi yöndende mantıklı düşünmüşler 🙂

sena

sadece üye yapıp gizli müşteri oldunuz diyorlar. Amac e mail adresini kullanmak olmalı.

cihangir

Gizli musteri olmak istiyorum

Hasan Ermağan

Gizli müşteri olmak istiyorum ve eğitimini almak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir