FİNDEKS ANLAŞMALI BANKALAR

 

Findeks ülkemin insanlarının kredi notlarını öğrenmeleri için kurulmuş olan bir sistemdir. Findeks kısaca sizin finans sektörü tarafından nasıl göründüğünüz yani nasıl değerlendirildiğinizdir.

Finans durumunuzu itibarınızı iyi yönetmek, finans kurumlarında,bankalardaki durumunuzu kontrol altında tutmak, kredi limitlerinizi öğrenmek, kredi notunuzu bilmek istiyorsanız findeks kullanmalısınız. Bireysel üyeliğinizi nette findeks yazıp açılan sayfadan üye ol tuşuna basarak gerçekleştirebilirsiniz. Ticari üyelikler ise ticari Findeks üyelik, aktivasyon işlemi findeks anlaşmalı bankalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Findeks sistemi 2013 yılında kurulmuştur. 2013 yılında başlangıçta 9 banka tarafından başlatılmıştır.

Findeks kredi notunu yükseltmek isteyenler açısından da önemlidir. Findeks anlaşmalı bankalardan yapacağınız işlemlerde ödemelerinizi düzenli yapar kresi kartı limitinizi mevcut limitinizi bitirmeden düzenli olarak azar azar artırır ve ödemelerde asgari tutarı değil daha fazlasını yaparsanız, kredi notunuzu yükseltirsiniz. Findeks anlaşmalı bankalardan yapacağınız işlemler,diğer bankalarda yapacağınız işlemlerde size referans olacaktır.

Bankaların kendi aralarında oluşturduğu kredi kayıt bölümü gelişerek 2013 yılında findeks haline gelmiştir.

Findeks te bütün kredi işlemleriniz, ödeme alışkanlıklarınız,bankacılık işlemleri yaparken kullandığüınız bilgiler kayıt altında tutulur. Burada kayıt altında tutulan bilgiler için birden fazla üst düzey koruma programı kullanılır.

Bankalar sizi findeks kayıtlarınıza göre iyi orta ve kötü olarak değerlendirir, derecelendirir.

İlk başlarda İŞ BANKASI GARANTİ BANKASI YAPIKREDİ BANKASI ZİRAAT BANKASI HALK BANKASI HSBC gibi bankalarca başlatılmış olan findeks i günümüzde A BANK ANADOLU BANK ŞEKERBANK TEKSTİLBANK OYAKBANK  ve ülkemizde hizmet veren aklınıza gelen hemen hemen tüm bankalar kullanmaktadır. Yani kısaca yeni kurulmakta olan yada ülkemizde yeni faaliyete geçmekte olan bankalar haricinde hemen hemen tüm banklqr findeks ile anlaşmalıdır.

F,indeks sistemi Merkez bankasının veri havuzunda toplanan bilgiler sayenizde kredi notunuzu tespit eder,ve sizde findeksten bu notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir