Tek yol Borsa mı ?

BORSA , BORSA KAZANÇLARI, BORSADA KAZANANLAR, borsada kazanmaknın yolları

Borsa, tasarrufların alternatif değerlendirme alanlarından sadece biridir. Bir kimsenin tasarruflarının tamamını (dünyanın başka köşelerinde ve de Türkiye’de) Borsa’da değerlendirmeye kalkması, hisse senedine bağlaması yanlış olur.
Tasarruf sahipleri şunları unutmamalı:
(1) Tasarrufunuzun hiç olmazsa 1/3 ünün likit alana yatırılmasına dikkat edin. Likidite demek istenilen an paranın ele geçirilmesi demektir. Örneğin bankaya para yatırdınız. İstediğiniz an çekebilirsiniz. Örneğin altın, döviz aldınız. İstediğiniz an bunları satabilirsiniz. Örneğin gayrimenkul aldınız. İstediğiniz an fiyatını düşürseniz de satamayabilirsiniz. Gayrimenkuller de farklı farklıdır. Apartman dairesini satmak, müstakil evi satmaktan daha güçtür. Evi satmak, arsa satmakdan daha güçtür.

(2) Tasarruflarınızı, enflasyon karşısında erimeyecek alanlara yatırın. Örneğin enflasyon yüzde 70 iken, banka mevduatı net yüzde 40 getiriyor ise, ana para eriyor demektir.

(3) Tasarruflara alternatif yatırım alanlarının her ay ve her yıl ne kadar net gelir sağladığı gazetelerin ekonomi sayfalarında her hafta açıklanır. Bu tablolara bakıp kendiniz karar verin. işte size birkaç formül: (1) 1 milyon liranız var: Yarısı ile döviz alın, yarısını bankada her ihtimale karşı mevduat hesabında saklayın. (2) 5 milyon liranız var: Bir milyon lirayı bankaya koyun. 2 milyon liralık döviz alın. 2 milyon lirayı hisse senedine yatırıp şansınızı deneyin. (2) 25 milyon liranız var: Beş milyon lirayı bankada saklayın. 10 milyon lira ya döviz alın. 10 milyon lira ile borsada oynayın. Borsada işler çok iyi gidiyor ise bankadaki parayı da borsa işine eklersiniz. (3) 250 milyon liranız var: Beş milyon lirayı bankada saklayın. 100 milyon liralık döviz veya arsa satın alın. Kalan para ile borsada oynayın.

(4) Daha fazla paranız var: Üçte birini döviz olarak tutun. Üçte biri ile arsa veya müstakil ev alın. Üçte biri ile borsada oynayın. Bakınız bu anlatımda ifadeler çok dikkatli kullanılmıştır:

– Borsaya yatırın denmiyor. Borsa’da oynayın deniyor. Çünkü borsa (ileride açıklanacağı gibi) bir oyundur. Ama ciddi bir oyundur.

– Hiç altın alın da denmiyor. Çünkü altın ne umdurur, ne buldurur. Sarı sarı olduğu yerde durur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir