Favori yeni bayiliklerle büyüyecek

favori bayilik, favori bayilikler, favori bayilik vireyor, favori franchise..

Markalı ürün tüketimi altında da kendini gösterdi. Tüketicilerin markalı ürün ve mağazalara yönelmesi kuyumculuk sektöründe zincir dönemini getirdi. Kuyumculukta markalı mağazalardan alışverişin yüzde 2′lerden yüzde 2o’ye geldiğini gören Favori Kuyumculuk da bu trendi yeni bayilikler vererek yakalayacak.

Novartis İlaç’da profesyonel bir yöneticiyken, altın ithalatına izin verilmesiyle kendi şirketini kurarak kuyumculuk sektörüne giren Selami Özel, sektörde markalanma atağının perakende ayağında da yeni yatırımları gündeme getirdiğini söylüyor.

1992 yılında kurduğu Favori markasını franchise yoluyla büyütmeye karar verdiklerini aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özel, yeni anlayışla bayilikler vereceklerini anlatıyor.

2008 yılına kadar 2 bin kuyumcuya ürün tedariği yaptıklarını fakat markalı ürerime karar verince bayileşme atağına geçtiklerini anlatan Selami Özel, şimdilerde bin kadar kuyumcuya tedarik yaptıklarını, bayi sayılarının ise 200 civarında olduğunu dile getiriyor. Özel, “Mahallelerde hizmet veren kuyumculara yönelik tedarik sürecimiz şu an devam ediyor fakat kısa sürede ürün verdiğimiz kuyumcu sayısını daha da azaltmak istiyoruz. Çünkü artık ürünlerimizi kendi mağazalarımızda satacağız. 3 sene içerisinde 107 mağaza açtık. 21 tane mağazanın da tüm hazırlıkları tamamlandı ve kısa süre sonra açılmış olacak. 2015 yılına kadar 500, 2020 sonuna kadar da 500 tane mağaza açmayı hedefliyoruz. Böyle ce bayilerle birlikte toplam 750 milyon dolar ve 4 bin 500 kişilik bir istihdama öncülük etmiş olacağız” diye konuşuyor.

Deneme kabini yapacak
Açmayı düşündükleri mağazalarla sektöre önemli bir yeniliği de katmayı istediklerini ifade eden Özel, artık simit satıcılarının bile saraylar kurduklarını fakat mücevher perakendeciliğinin istenilen noktada olmadığını anlatıyor. Pahalı ürünlerin satıldığı kuyumcularda mağazaların metrekaresinden deneme kabinlerine kadar sektöre önemli yenilikler katacaklarını kaydeden Özel, gerdanını ortam içinde açmak istemeyen müşteriler için kabinler yapacaklarını ve deneme imkanı sağlayacaklarını belirtiyor. Özel, Tüm sektörlerde olduğu gibi kuyumculuk sektöründe de markaya yönelim artmaya başladı. Eskiden insanların sadece yüzde 2′si mücevher alırken marka soruyordu, şimdilerde ise bu oran yüzde 20’yi aştı. Artık tüketiciler bir ürün alırken çok uğraşmak istemiyor, rahat ortamlarda alış veriş yapmak istiyor. Geleneksel küçük kuyumcu dükkanlarının da bu ihtiyaca cevap veremeyeceğini ve yıllar geçtikçe sayılarının azalacağını düşünüyoruz. Mesela bir bayan tek taş pırlanta alacak ama ufacık dükkanda üzerinde paltoyu bile çıkaramıyor. Halbuki o tek taş çok pahalı bir ürün. O kadar para harcayan bir insanın çok iyi hizmet alması lazım.

Biz yeni nesil mağazacılık sistemi ile kuyumculukta perakendeciliği yeniden tanımlamak istiyoruz. Sonuçta sokakta satış yapan simitçiler bile simit saraylarına taşındı. Müşterinin kral olduğu çağımızda perakende kuyumcuları da hızla kendini yenilemek zorunda” diyor.

Mağaza kurulum bedeli 1.5 milyon dolar
Mağazaların tümünü franchising yöntemi ile açacaklarını ve bu şekilde yatırımcılara yeni bir alan yarattıklarına da dikkat çeken Özel, bir mağazanın açılma maliyetinin ise ortalama 1.5 milyon dolar olduğunu söylüyor.
Kendilerine en büyük talebin mahalle arasında kuyumculuk yapanlardan geldiğini ve kendi markaları şemsiyesine girmek istediklerini ifade eden Özel, “Biz de onlara öncelik veriyoruz. Başka sektörlerden gelen yatırımcılara çok fazla bayilik vermeyi istemiyoruz. Çünkü altın çok farklı bir konu” diyor. Şirket olarak mağazalaşmada önceliklerinin Türkiye olduğunu fakat yurtdışında da mağazalar açacaklarını dile getiren Özel, şu anda Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’da mağazaları olduğunu fakat önümüzdeki dönemde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hollanda ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde de mağazalar açmayı istediklerini kaydediyor.

Yılda 6 bin yeni model sunuyor
Favori olarak en çok tasarım güçlerine ve yeni perakendecilik anlayışlarına güvendiklerinin altını çizen Özel, kurdukları tasarım okulu sayesinde 50′ye yakın tasarımcı ile çalıştıklarını ve yılda 6 binin üzerinde yeni modeli piyasaya sunabildiklerini söyledi. Öte yandan şirket olarak önemli bir know how’a sahip olduklarını da aktaran Selami Özel, şirket olarak rekabet avantajı elde edecek yeni makine üretimiyle ilgili de çalışmalar yaptıklarını kaydediyor. Sektörde üretim için belli makinelerin özellikle İtalya gibi pazarlardan alındığını belirten Özel, bu makinelerin bir kısmını artık ithal etmeyerek kendilerinin ürettiklerini söylüyor.

Özel şunları söylüyor: “İtalyan dostlar geliyorlar ve fabrikamızı gezdiklerinde deyim yerindeyse renkleri değişiyor. Çünkü fabrikanın üretim kapasitesi ve geliştirdiği teknoloji çok önemli. Örneğin altın yıkama ve yıkandıktan sonra çıkan tozları ayrıştıran ikinci makineyi daha önce İtalya’dan alıyorduk. Şimdi biz bu iki makineyi birleştirdik ve yeni bir teknoloji sunduk. Yani 55 bin Euro olan iki makineyi artık 5 bin dolara kendimiz üretiyoruz.”

Kaynak: Ekonomist / Sibel Atik satik@ekonomist.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir